DOPLŇKY PRAVIDEL SILOVÉHO TROJBOJE 2004 – 2005

 

ZMĚNY V PRAVIDLECH PO SVĚTOVÉM KONGRESU IPF 2004

Při mistrovství světa 2005 V Kapském Městě, JAR se konal kongres IPF, na kterém byly projednány některé důležité změny jak ve stanovách IPF, tak ve sportovních pravidlech (platnost od 1. 1. 2005):

 

VŠEOBECNÁ PRAVIDLA SILOVÉHO TROJBOJE

1. (d) Každý soutěžící má v jednotlivých disciplínách tři pokusy. Všechny výjimky jsou vysvětleny v odpovídající části těchto pravidel. Nejlepší platný pokus soutěžícího v každé disciplíně, s výjimkou čtvrtých pokusů prováděných s cílem překonat rekord, se započítá do celkového výsledku soutěže - trojboje.

       Vítězem kategorie je soutěžící, který dosáhne nejvyššího výsledku v trojboji. Ostatní soutěžící získají místo dále klesajícího výkonu v celkovém výsledku. Soutěžící, kteří nedosáhnou platného pokusu v některé disciplíně trojboje, mohou pokračovat dále v soutěži, aby měli možnost získat medaili v některé z disciplin.

       Dosáhnou-li dva nebo více soutěžících stejného celkového výkonu v trojboji, získává lehčí soutěžící vyšší místo než těžší.

     (e)  Dosáhnou-li dva nebo více závodníků se stejnou tělesnou hmotností stejného výkonu, vítězí závodník, který výkonu dosáhl dříve. Stejné pravidlo platí pro pořadí v jednotlivých disciplinách.

 3.        Věkové kategorie

             Muži masters 3: 

                     Závodníci nad 70 let budou nominováni v kategorii masters 3 a budou vyhodnoceni za výkon v trojboji dle Wilkse a obdrží medaile za 1. – 3. místo v kategorii bez rozdílu hmotnosti. Nebude však zvlášť vyhodnocena soutěž družstev nad 70 let.

              Ženy masters 2: 

Závodnice nad 60 let budou nominovány v kategorii masters 2 a budou vyhodnoceny za výkon v trojboji dle Wilkse a obdrží medaile za 1. – 3. místo v kategorii bez rozdílu hmotnosti. Nebude však zvlášť vyhodnocena soutěž družstev nad 60 let. 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ A JEHO ROZMĚRY

4. Stojany na dřepy

(c) Na soutěžích mohou být používány pouze stojany komerční výroby oficiálně registrované a schválené Technickou komisí IPF.

5. Lavička

         (a) Na soutěžích mohou být používány pouze lavičky se stojany komerční výroby oficiálně registrované a schválené Technickou komisí IPF.

ÚBOR A SPORTOVNÍ _VYBAVENÍ

3. Dres na benčpres (speciální podpůrné tričko)

Při všech disciplinách může být použito buď obyčejné tričko nebo speciální pevné tričko, schválené technickou komisí IPF, které je uvedeno v seznamu schváleného vybavení. Délka pevného trička musí být taková, aby závodníkovi nepřekrývalo hýždě a neposkytovalo tak nepovolenou dopomoc při dřepu a pozvedu. Podpůrný dres nemusí mít rukávy. 

5. Ponožky

(d) Při mrtvém tahu musí být používány podkolenky chránící pokožku holení před zraněním. Pod podkolenky mohou být vloženy chrániče holení v případě, že prošly kontrolou vybavení a že nebudou sloužit ke zvýšení výkonnosti.

ROZHODČÍ

8. Před začátkem pokusu ve dřepu a v benčpresu zvednou postranní rozhodčí ruku a budou ji držet zvednutou tak dlouho, dokud soutěžící nezaujme pravidly  předepsaný základní postoj.

19. Podmínky pro vyškolení rozhodčího IPF 2. třídy:

(a)     rozhodčí dané národnosti musí být rozhodčím svojí národní federace nejméně dva roky a v té době musí rozhodovat alespoň dvě nejvyšší národní mistrovství.

REKORDY

7. Rekord v některé z disciplín je podmíněn úspěšným absolvováním všech tří disciplín.

8. V případě, že v téže hmotnostní   kategorii překoná rekord v některé z disciplin nebo v trojboji více soutěžících, bude držitelem rekordu vyhlášen nejlehčí závodník. Váží-li závodníci stejně, je držitelem rekordu ten, který rekord překonal dříve.

12. Rekordy vytvořené v jednotlivých disciplínách budou uznány jen tehdy, když soutěžící dosáhne celkového výkonu v trojboji. Ve dřepu a v mrtvém tahu musí soutěžící dosáhnout výkonu, rovnajícímu se alespoň dvojnásobku jeho tělesné hmotnosti, v benčpresu musí dosáhnout alespoň výkonu na úrovni jeho tělesné kategorie. U žen jsou to výkony na úrovni jednoho a půl násobku hodnoty jejich tělesné kategorie u dřepu a mrtvého tahu a 50% u benčpresu. U nejvyšších hmotnostních kategorií 90+ a 125+ kg bude výpočet proveden z 92,5 resp. Ze 125,5 kg. Tyto výkony se vždy zaokrouhlují na nejbližší násobek 2,5 kg výše. V kategorii do 44 kg musí být při benčpresu naloženy uzávěry, to znamená 45,0 kg. Na mistrovství světa bude toto pravidlo aplikováno při pokusu o jakýkoliv jiný rekord (dorostenecký, juniorský, národní atd.).

 

 

 

 

 

 

ZMĚNY V PRAVIDLECH PO SVĚTOVÉM KONGRESU IPF 2002

 

Při mistrovství světa 2002 se konal kongres IPF, na kterém byly projednány některé důležité změny jak ve stanovách IPF, tak ve sportovních pravidlech (platnost od 1. 1. 2003):

1.      Určení pořadí závodníků při dosažení stejného výkonu a při stejné tělesné hmotnosti – vítězí závodník, který výkonu dosáhl dříve.

2.      Určení držitele rekordu při dosažení stejného výkonu na soutěži – držitelem rekordu je závodník s nižší tělesnou hmotností. Váží-li závodníci stejně, je držitelem rekordu ten, který rekord překonal dříve.

3.      Účast zdravotně postižených na soutěžích v benčpresu – soutěže v benčpresu jsou vyhlašovány bez zvláštní kategorie zdravotně postižených, kteří se soutěže mohou zúčastnit, pokud jsou schopni plně dodržovat pravidla IPF. Nevidomé, zrakově a tělesně postižené závodníky smí  k lavici doprovodit trenér nebo mohou přijít s pomocí hole.

4.      Nenahlášení dalšího pokusu – jestliže závodník má platný pokus a nenahlásí další pokus do 1 minuty, je mu do dalšího pokusu automaticky zapsána hmotnost činky o 2,5 kg vyšší. Pokud měl pokus neplatný a nenahlásil další pokus, je mu na další pokus automaticky zapsána stejná hmotnost činky jako u předchozího, neplatného pokusu.

5.      Nahlášení dodatečného, čtvrtého, pokusu – pokud chce závodník nahlásit čtvrtý pokus na překonání rekordu, musí to učinit do 1 minuty poté, kdy rozhodčí světelnou signalizací nebo praporky označili třetí pokus za platný.

6.      REKORDY MASTERS
–vytvoří-li závodník kategorie nad 50 nebo nad 60 let rekord, který je vyšší než rekord masters     do 50. let, bude uznán také rekordem kategorie do 50. let.

–vytvoří-li závodník kategorie nad 60 let rekord, který je vyšší než rekord masters do 60. let, bude uznán také rekordem kategorie do 60. let.

–vytvoří-li dorostenec rekord, který je vyšší než rekord juniorský, bude uznán také rekordem juniorským.

7.      VĚKOVÉ KATEGORIE MASTERS

        MUŽI

Masters 1: od 1. ledna kalendářního roku ve které dosáhli 40. let věku do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhli 49. let věku

Masters 2: od 1. ledna kalendářního roku ve které dosáhli 50. let věku do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhli 59. let věku

Masters 3: od 1. ledna kalendářního roku ve které dosáhli 60. let věku

 

ŽENY

 

Masters 1: od 1. ledna kalendářního roku ve které dosáhli 40. let věku do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhli 49. let věku

Masters 2: od 1. ledna kalendářního roku ve které dosáhli 50. let věku

 

9. Sportovní obuv – při soutěžích v silovém trojboji smí být použita pouze sportovní obuv určená pro   halové sporty (ne boty na lední hokej ani turistické, vojenské nebo pracovní boty).

 

10.    ÚBOR A SPORTOVNÍ _VYBAVENÍ

1.    Dres…úprava druhé věty: Pokud byla zkrácena ramínka dresu, doporučuje se vzniklá „ucha“ podložit pod ramínka, ale nepřišívat. Je to estetičtější, než když nevzhledné konce trčí nad rameny.

  

   11.    ULOŽENÍ ČINKY NA HRUDNÍK PŘI BENČPRESU

          Pravidla říkají, že činka má být spuštěna na hrudník. Nejnižším povoleným bodem pro uložení           činky proto je dolní okraj hrudní kosti. Uložení činky níže (na břicho) by mělo být posuzováno jako neplatný pokus.